pondelok 26. októbra 2009

Krátka o "Jednej"


V telke sa to hemží tými najkrajšími ľuďmi na svete. Všetci sú takí čistí, úspešní a šťastní. V poslednej dobe sa darí takmer každému z nich. Vo vzduchu cítim leto a medzi nami dvoma isté napätie. Čoraz častejšie sa s takým úžasom pozeráš na všetky tie pravdivé filmy. „Sleduj! Vidíš ho? Z neho si ber príklad!“ – vravievaš mi často potom, ako zbadáš tmavšieho huncúta s hustými vlasmi a nádherným prsteňom, ktorý sa pri stisku ruky jemne dotýka volantu samcovho silného auta. „Koľko môže mať rokov? Maximálne krátko po tridsiatke. Mohol to byť tvoj spolužiak. A kam si to chlapče zatiaľ dotiahol ty?“. V očiach sa ti v takých chvíľach zažíhajú plamienky odvahy a moci. Znova ten sklenený pohľad. Si taká chtivá, no náš život ťa neteší. Vieš, že si ho mohla a stále hádam môžeš prežiť inak, krajšie a nie medzi panelmi na tridsaťročnom sídlisku. No už nie náš, už iba tvoj.
Niečo tuším. Mám za to, že sa čoskoro zbalíš. Sama. To, čo žiješ so mnou je iba prekliata fikcia. Si realistka. Chápem to. Mám ťa rád, a preto som kvôli tomu do teba nikdy nerýpal. Nebudem ani teraz. Je to tvoj život. Tvojou pravdou sú vyššie hodnoty, ktoré ti ja zrejme nikdy nebudem môcť poskytnúť. Aspoň nie teraz.
Vždy som sa snažil, no náš život sa ťa nikdy príliš netýkal. Ži si svoj svet. Nech sa ti v ňom darí. Veď sme tu tak krátko. Ja sa však budem snažiť aj naďalej. Jedného dňa iste dorazím až ta, k svojím sladkým snom. A potom, ktovie, možno na ne ostanem len sám, možno sa mi podarí podeliť sa o ich plody s inou, trebárs s takou, ktorá bude rojko, ako ja.

Scéna o sledovaní filmu


Spolunájomníci pozerajú s obrovským nadšením ďalšiu z tých "nadmoderných" filmových sratchiek. Vo vzduchu cítiť jemný zatuchnutý pach slnečnicových semiačok, ktoré sa k takýmto kino(s)hitom tak nesmierne hodia (aspoň istá dávka prírody k výmyslom narkotických hyperpsychopatov bažiacich po sláve a peniazoch, i keď, veď povedzme si to rovno, dnes je už i sláva prežitok, hlavne, že sú soldi). Ušľachtilé komentáre k jednotlivým scénam vrcholu tvorivej geniality *olywoodskych scénaristov dotvárajú satiricko-idylickú koláž osôbok, ktoré sa tak tešia, keď môžu podliehať navoňaným vlnám svetového brainwashingu...


...Sú radi...


...Tešia sa...


...tak nech!


Scény sa menia. Semiačka slnečnice praskajú v chrupoch nEurotických divákov túžiacich po ďalšej explózii krvi, ktorá by zase tak skvostne zasrala celú obrazovku (...po čom vlastne ľudia ozaj túžia...). Jeden z poslušných divákov neustále komentuje úchvatné scény plné lietajúcej rajčinovej omáčky. Druhý ho nasprostasto poslúcha, i keď ho komentáre jeho spoludiváka nechávajú viacmenej ľahostajným. Dalo by sa povedať, že ich má kdesi hlboko v XXXX (ale, to len na margo, takto, metaforou). „Praskne mu hlava ty vole!“ – zaznel ďalší z plodných výrokov plných romantiky.

Ticho. Zrazu sa ozíva jemný, ale za to veľmi agresívny zvuk a následne nahlúply posmešok typu HAHA. (Ten sa vlastne zrejme ani nedá poriadne zapísať. Bolo to však niečo medzi Buddheadom, Homerom Simpsonom, ak to pokladáme za potrebné o čosi viac priblížiť.)

Z ničohonič sa rozleteli dvere. Vošiel ďalší nájomník. Odišiel vo chvíli, keď sa práve začínal "Kino(s)hit". „To je ešte stále ten istý film?“ – zaznela jeho otázka. „Sledujem, že sa tam ešte stále deje to isté.“ „Teraz to schytá!“ – postreh jedného z "divákov". „Niééé! Na to už nemajú toľko hercov do pytche!“ Úprimne som sa pousmial. Tento rozhovor mi pripomínal dialóg hluchého so slepým.

Kino(s)hit skončil. Volala čajka. Práve sa vracia spoza hraníc. Počas telefonátu jej asi dvakrát povedal, že nemá cenu, aby ju išiel čakať, veď domov trafí aj sama. Holt, láska musí stranou, keď sa vymývajú mozgy.

Oblieka sa. Asi ju predsalen pôjde počkať. Už je pri počítači. Computergames! Ché interessanto! Brainwashing rules! „Hráme o prachy? Päť papierov!“ – zvolá vyzývateľ. „Čo ti Yebe? To vôbec neviem hrať kámo. Nič, idem.“

Odišiel. Kúsok povinnosti a SNÁĎ TO BOLA I LÁSKA, ho prinútili ísť na stanicu a privítať ju po tom, čo sa takmer dva týždne nevideli.

Čaká ho na nástupišti. Má pri sebe batožinu, vedľa ktorej vyzerá ako bábätko. Čaká... On sa vytrepe z eMHáDečky. Ona sa usmeje. „Ahoj Mojko!“ Ani len netuší, čím všetkým za posledné dve hodiny prešiel. On sa vzmuží. Nasadí si masku. „Čau miláčik... Cmuk!“